Yazı Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 13:58
 
Yönetmek mi Yönetilmek mi Önemli !!!
Murat ÖZAKINCI
mrtozakinci@hotmail.com
 
 

Siyasette empati, seçmen tercihlerini etkileyen dış çevre unsurlarının anlaşılabilmesi kapsamında önemsenir. Bunlar arasında ülkenin ya da seçim bölgesinin ekonomik ve siyasal yapısı, gelenekler, görenekler, seçmenin kültürel alışkanlıkları, siyasal davranış kalıpları gibi unsurlar bulunmaktadır. Bir ülkede muhafazakâr geleneklerin güçlülüğü ya da bireyci kültürün gelişkinliği gibi unsurların, siyasal davranış ve siyasal kültüre etkisi bulunduğu görülmektedir. Siyasal davranış ve kültür de seçmen tercihlerini belirlemektedir. Yani empati yapmaktan geçer yoksa paralı provokatörler her zaman vardır ortalığı karıştırıp sırf kendi menfaat ve çıkarları için bir memleketin kaderi ile oynanarak değişimlerde yaşanabilir. Fakat diyorum çünkü insanların,Kişilerin;Mutlaka Herkesin fikirleri çok değerlidir önemli olan empati ile dinleyebilmek …..

 

Empatik davranış ve tutumlar, seçmenin samimiyet aradığı siyasal alanda büyük başarılar elde edilmesini sağlar. Özellikle ülkemizde siyaset ve siyasetçinin halktan koptuğu, güven kaybına uğradığı ve samimiyet özelliklerini kaybettikleri koşullar dikkate alındığında, empatik davranış ve tutumlar, seçimlerde başarının anahtarı olarak görülmektedir.

 

Seçmenler artık sadece verilen sözler veya aktarılan dünya görüşü ile değil aynı zamanda icraatlar ve toplumsal olaylar karşısında siyasi partinin eylemlerine göre tercihlerini belirlemektedirler. Bu nedenle, siyasi partiler kendilerini daha iyi anlatmak, seçmenlerin gerçek beklentilerinin neler olduğunu daha net bir şekilde ortaya koymak için empati yaparak istediği hedefe ulaşmanın amacına ulaşmaları belki de daha kolay olacaktır. Anahtar deliğinden bakan gözlere değil!! Kapıyı açıp dışarıya bakan gözler daha iyi görür yani; Çözümü çözümsüzlükte aramakla geçen zamanın kaybını önleye bilinmesinin  anlatılması daha önemli olacağına inandığım için yaşanmış bir hadiseyi sizlere yazmak istedim..

 

Avrupa’da bir havayolları firması ceo genel müdür statünde tasarruf politikası uygulamak için günlerce toplantılar görüşmeler yaparlar. Fakat sonuçta hizmet sektörü olduklarıdan, seyahat eden yolcuların da dikkatinin çekmemesi çok önemli olduğu için bir türlü işin içinden çıkamazlar .Günler haftalar geçer ve şirketin içerisinde çalışan Temizlik personellerinden birisi ,  bir fikir verir.  Derki’ biz uçağı her temizlediğimizde ikram kutularının içerisinde bulunan 5 tane zeytinin 3 tanesini çöpe atıyoruz ya zeytin sayısı 1 veya 2 tane olarak ikram edilsin veya kaldıralım bu fikir çok saçma gelir üst yöneticilere ve kendilerinde günlerce yapılan mesailer, beyin fırtınaları dolayısıyla çözüm bulamadıkları için zeytin sayısını 2 adet olarak sabitleyip takip ederler ve sonuç yıllık sadece uçağı temizleyen temizlik personelinin verdiği kendilerine göre anlamsız olan fikirden,1.3 milyon dolar şirket tasarruf ederek kara geçer !!!!

 

Yani bu meseleyi şöyle özetlemek gerekirse, kapalı kapılar ardında yapılan toplantılar ,havayı koklayıp teneffüs etmeden sahaya inip kim olduğu fark etmeksizin istişare yapılmadığı müddetçe asıl olan hedefe başarıya gidilmesi mümkün olmayıp muvaffakiyet sağlanamayacağı kesinlikle tecrübeler ile sabittir.

Ticaret, siyaset arkadaşlık her ne konuda olursa olsun yönetim işletim sistemi tüm gelecek fikirler görüşlerin sahaya inilmeyip "Biz veya Ben yaptım oldu" diyerek değerli olduğunu unutursak ne yazık ki doğru olan yolu bulamayıp sadece vakit kaybederiz. Ve asla  muvaffak olamayız..

Selam ve Dua ile….

 
Etiketler: Yönetmek, mi, Yönetilmek, mi, Önemli, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı