Haber Detayı
13 Kasım 2018 - Salı 16:32
 
Urfa'da 11 sendika üyesi işçi işten atıldı iddiası
YAŞAM Haberi
Urfa'da 11 sendika üyesi işçi işten atıldı iddiası

 

Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışan 11 Urfalı işçinin sendika üyesi olduğu ve sendikalarından istifa etmedikleri gerekçesiyle işten çıkarıldıkları iddia edildi. İşçiler eylem yaparken, söz konusu sendika "Urfa Tüvtürk/Polçak’ta işten çıkartılan üyelerimiz işe geri alınsın" dedi.

 

Urfa ve ilçelerinde faaliyet gösteren Tüvtürk Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışanların çoğunun Nakliyat-İş Sendikası üyesi olması iddiaya göre işten atılmalarının sebebi oldu.

 

Sendika Genel Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre; sendikaya üye olunmasından haberdar olan işveren tarafından, sendika üyeleri aranarak istifa baskısı yapıldı ve e-devlet şifreleri istendi. İstifa etmeyen ve şifrelerini vermeyen Urfa Merkez İstasyonundan 7, Viranşehir’den 1, Siverek’den 2, Akçakale’den 1, olmak üzere toplam 11 sendika üyesi 4857 sayılı yasanın 25. Maddesine göre tazminatsız işten çıkartıldı.

İşten çıkartılan üyelere, yasal olarak herhangi bir bildirim yapılmadığını belirten sendika "Sendikamız üyeleri baskılara boyun eğmemekte, sendikalarına, örgütlenme haklarına, ekmeklerine sahip çıkmaktadır. Sendikamız Urfa Tüvtürk/Polçak Taşıt Muayene İstasyonlarından keyfi ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılan üyelerimiz için mücadeleyi başlatmıştır. Urfa Tüvtürk/Polçak’ta işten çıkartılan üyelerimiz işe geri alınsın" dedi.

 

İŞÇİ VE MÜŞTERİLERDEN EYLEM

İşten çıkarılan işçiler firmaya tepki göstermek, müşterilerde gittikleri muayene istasyonundaki yoğunluktan dolayı eylem yaptı. Muayene istasyonunda uzun süre korna çalarak eylem sürdürüldü.

İşçiler işlerine geri dönmek istediklerini ve mağdur olduklarını belirtti. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Urfa'da, 11, sendika, üyesi, işçi, işten, atıldı, iddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı