Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 14:31
 
Çiftçi: Medya işgal altında
SİYASET Haberi
Çiftçi: Medya işgal altında

Şanlıurfa Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Türkiye'de ulusal medyanın işgal altında, olduğu  ve yerel medya ise ekonomik olarak can çekişiyor. Bu nedenle 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü buruk bir şekilde kutluyoruz" dedi.

Ülkemizde, gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. Şanlıurfa Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celal Çiftçi, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu önemli günlerini buruk kutladıklarını söyledi.

 

BaşkanÇiftçi, "Türkiye'de medya sektörü bu kadar işgal altındayken, bizim Gazeteciler Günü'nükutlamamız ne kadar doğru ve etik olur?" diye sorarak, şunları ifade etti;

 

"Bir yerel gazeteye abone bile olmayan, bir gazete okumayan, kendi haberlerini bile gazetelerde okumayan, Urfa deyimiyle 'beleşçi'sivil toplum kuruluşlarının kutladığı 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü bu haliyle kabul etmemiz mümkün değildir."


'YEREL GAZETELER CAN ÇEKİŞİYOR'

Yerel gazetelerin can çekiştiğini belirten Başkan Çiftçi, kağıt ve malzemeye son 1 yılda yüzde 100'ün üzerinde zam yapıldığını, artık yerel gazetelerin ekonomik anlamda can çekiştiğini aynı zamanda SSK’ların da bu kadar yüksek olduğunu ifade etti.Başkan Çiftçi, bu ülkede basının işgal altından kurtulması ve gerçek gazeteciler tarafından yapılması durumunda 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü bayram içerisinde kutlayacaklarını ifade ederek, "Maalesef basın sektörü gazeteciler tarafından yürütülmüyor, şantajcı, tehditçi ve çakma gazeteciler  tarafından yapılmaktadır. İşini dürüstçe yapan gazetecilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Biz yine de cemiyet olarak, gazetecilerin ekonomik krizden ve ülke genelindeki medya sektörünün bir işgal altında 10 Ocak Gazeteciler Gününü kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çiftçi:, Medya, işgal, altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı